ul. Szosa Ciechanowska 6, 06 – 300 Przasnysz

Dlaczego teatr? Dlaczego dla młodzieży?

Dlaczego teatr? Dlaczego dla młodzieży?

Do ambitnych świat należy! Z tego założenia wyszła dyrekcja Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego i zaprosiła do swojej siedziby… teatr. Najprawdziwszy! I do tego z bardzo wymagającą sztuką, na motywach powieści „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. 

Dzisiaj łatwo jest trafić na wszechobecne narzekania na poziom wrażliwości kulturalnej młodych pokoleń. Młodzież po prostu nie zna i często też nie lubi teatru. Tymczasem obcowanie z tym typem sztuki pobudza u młodych ludzi myślenie i wyobraźnię. Dlatego we wtorek 6 marca uczniowie ALO stanęli oko w oko z aktorami Teatru FORMA z Białegostoku, by przekonać się, co można zyskać dzięki takim spotkaniom. A jednocześnie – by razem z aktorami wejść w trudny świat awangardy rodem z Gombrowicza.

Było to spotkanie jedyne w swoim rodzaju. Dynamiczne, oparte na wyraźnym rytmie – pozwoliło także na zabawę z młodzieżą. Aktorzy podczas wystąpienia utrzymywali z widzami bezpośredni kontakt. Do odegrania scen zostali zaangażowani nasi uczniowie. Dodatkowym atutem były maski i pomysłowe rekwizyty, które doskonale obrazowały proces powstawania stereotypowych klisz, utrudniających nam codzienną komunikację.

Lektura Gombrowicza nie należy do najłatwiejszych, dlatego spektakl pozwolił młodzieży ją przybliżyć i zrozumieć. Uczniom spektakl bardzo się podobał, ponieważ taka forma przedstawienia okazała się ciekawym sposobem przybliżenia uczniom trudnej tematyki lektury szkolnej.