ul. Szosa Ciechanowska 6, 06 – 300 Przasnysz

Dzień Otwartych Drzwi w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym

27 marca 2019 r. Akademickie Liceum Ogólnokształcące otworzyło swoje progi dla uczniów gimnazjów i szkół podstawowych z powiatu przasnyskiego. Chętni uczniowie mogli poznać ofertę szkoły oraz obejrzeć budynek i zapoznać się ze szkolną infrastrukturą.

Jak co roku podczas drzwi otwartych na gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych czekało wiele atrakcji. Na początku wszystkich przybyłych powitała dyrektor szkoły dr Elżbieta Sternal. Następnie goście obejrzeli pokaz mody oraz tańców od średniowiecza do współczesności, który zaprezentowały uczennice klasy III. Dzięki zaangażowaniu Pani Ewy Grabowskiej w zaprezentowanych tańcach można było dostrzec dbałość o poprawność kroków i ciekawe zaprezentowanie choreografii. Uczennice jak najwierniej odwzorowały również stroje z epoki, co zagwarantowało miłe spędzenie czasu zarówno tańczącym, jak i oglądającej publiczności.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy samoobrony oraz tor sprawności fizycznej, na którym zaprezentowali się uczniowie klasy o profilu policyjnym pod opieką Pana kom. Jacka Majewskiego. Test sprawności fizycznej jest jednym z obowiązkowych etapów rekrutacji do podjęcia służby w Policji. Polega na pokonaniu sprawnościowego toru przeszkód w określonym czasie, a wyniki zostają przeliczone w systemie punktowym. Test zostaje zaliczony, jeśli kandydat uzyska czas określony jako minimalny do jego zaliczenia, wynoszący – 1 min 41 s. Kolejną atrakcją dla odwiedzających naszą szkołę był pokaz musztry w wykonaniu klasy o profilu policyjnej i wojskowej. Uczniowie ALO ćwiczą musztrę podczas zajęć z wiedzy o policji i wiedzy o wojsku pod czujnym okiem Pana kom. Michała Szpakowskiego z KPP oraz Pana sierżanta Andrzeja Tadry z Jednostki Wojskowej.

Następnie przybyli uczniowie mieli okazję zwiedzić szkołę i obejrzeć liczne pracownie m.in. językową, polonistyczną, matematyczną, informatyczną, geograficzną, gdzie na odwiedzających naszą szkołę czekały prezentacje tematyczne, quizy a nawet regionalne dania Wielkanoce przygotowane przez klasę II o profilu wojskowym pod opieką Pani Barbary Stolpe. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs wiedzy ogólnej na temat Rosji, przygotowany przez Panią mgr. I. Niesiobęcką.

Dzięki wsparciu Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu zwiedzający naszą szkołę mogli skorzystać także ze symulatora jazdy motocyklem. Symulator ma pomóc wyuczyć odpowiednich nawyków, przygotować potencjalnego motocyklistę do jazdy we mgle, deszczu, czy po autostradzie. Jednostka Wojskowa w Przasnyszu zapewniła sprzęt komputerowy symulator strzelań TLS 1M oraz Mobilny Zestaw Rozpoznania Radiowego. Dzięki temu uczniowie oraz zwiedzający mogli poczuć się jak na prawdziwych ćwiczeniach taktycznych w terenie, w warunkach możliwie maksymalnie zbliżonych do prawdziwych warunków pola walki.

Licznie przybyli goście mogli również posłuchać bezpośrednio od uczniów o tym jak wygląda nauka w naszej szkole na jednym z 3 profili: profilu wojskowym, policyjnym i lingwistyczno-turystycznym. Dowiedzieli się m.in., że celem projektu klasy policyjnej jest kształcenie młodzieży, która chciałaby rozwijać i planować swoją przyszłość w służbie mundurowej jaką jest służba w policji. Natomiast dzięki współpracy z Jednostką Wojskową w Przasnyszu uczniowie klasy o profilu wojskowym mają możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy zawodowego żołnierza. Absolwenci klasy lingwistyczno-turystycznej są przygotowani do podjęcia studiów na filologicznych kierunkach studiów, turystycznych kierunkach studiów. Przybyli uczniowie zostali również zachęceni do nauki na nowo powstających, unikatowych profilach kształcenia tj. media cyfrowe, trener personalny czy profil prawno-biznesowy. Klasa o profilu media cyfrowe to innowacyjny projekt naszej szkoły, który będzie oparty na kompleksowej nauce poruszania się po współczesnym świecie Internetu, nowoczesnych technologii i współczesnej sztuki. Trener personalny w ostatnich czasach to jeden z najbardziej popularnych zawodów. Kończąc klasę o tym profilu każdy uczeń może być pewny zatrudnienia w ogólnie pojętej branży fitness. Absolwent klasy prawno-biznesowej będzie przygotowany do podjęcia nauki prowadzonej w języku angielskim na ekonomicznych kierunkach studiów.

Entuzjazm przybyłych gości i pozytywna energia która w tym dniu wypełniła budynek szkoły wskazują na to, że już we wrześniu spotkamy się ponownie i przystąpimy wspólnie do zdobywania wiedzy na najwyższym poziomie! Przybyłym gościom dziękujemy i serdecznie zapraszamy!

W dni otwarte włączyła się Powiatowa Państwowa Straż Pożarna, która zaprezentowała swoje wozy gaśnicze, Komenda Powiatowa Policji w Przasnyszu i Jednostka Wojskowa w Przasnyszu, które zaprezentowały swoje samochody i sprzęt. Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy.