ul. Szosa Ciechanowska 6, 06 – 300 Przasnysz

Festiwal Kultur Narodów

„To miejsce nas połączyło” Jest takie miejsce w Przasnyszu, które potrafi łączyć odmienne kultury z różnych stron świata. Nieco symbolicznie można wręcz powiedzieć, że właśnie tu Wschód spotyka się z Zachodem. Doskonale było to widać w ostatni piątek listopada, podczas Festiwalu Kultur Narodów zorganizowanego na terenie Językowej Szkoły Podstawowej nr 5.

Imprezę przygotowały wspólnie: Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna, Akademickie Liceum Ogólnokształcące, Technikum Agrobiznesu, Językowa Szkoła Podstawowa nr 5 oraz Językowe Przedszkole The Academy of Smurfs. Ideą festiwalu było zapoznanie wszystkich uczestników z różnicami kulturowymi krajów Wschodu i Zachodu, Europy, Azji i Ameryki Północnej. Organizatorzy chcieli pokazać, że mimo różnych języków, zwyczajów i tradycji – wciąż jesteśmy tacy sami. Stąd hasło piątkowej uroczystości: TO MIEJSCE NAS POŁĄCZYŁO. Uczestnicy zapoznali się z kulturami i językami krajów, takich jak: Polska, USA, Wielka Brytania, Ukraina, Rosja, Białoruś czy Kazachstan.

Program został przygotowany przez zespół pod kierunkiem Pani Rektor Elżbiety Sternal, pracujący w składzie:

– prof. dr hab. Ludmiła Kilewaja

– prof. dr hab. Tatjana Shewiakowa

– prof. dr hab. Ludmiła Safronowa

– mgr Martyna Sternal

– mgr Iwona Niesiobęcka

– mgr Klaudia Hinc

Poszczególnym występom przysłuchiwało się liczne grono zaproszonych gości, wśród których zasiadł m.in. starosta przasnyski Zenon Szczepankowski. Nie zabrakło reprezentantów zaprzyjaźnionych szkół z terenu – w tym z Zespołu Szkół nr 3 z Ciechanowa, Zespołu Szkół w Krasińcu, Liceum Ogólnokształcącego z Jednorożca czy Zespołu Szkół w Krzynowłodze Małej.

Przeszło dwugodzinny spektakl potrafił połączyć nuty nostalgiczne z wesołymi; występy poważne były przeplatane bardziej rozrywkowymi. Pozwoliło to pokazać różnorodne talenty naszej młodzieży i zaproszonych gości – nie tylko wokalne, lecz także taneczne czy aktorskie. Nic więc dziwnego, że na zakończenie wszyscy występujący otrzymali burzliwe oklaski od swoich kolegów ze szkół, nauczycieli i zaproszonych gości.