ul. Szosa Ciechanowska 6, 06 – 300 Przasnysz

Konkurs recytatorski – czyli jak Patryk zdobył dwie nagrody w dwa dni!

Ostatnie dni listopada oraz pierwszy dzień grudnia obfitowały w wyróżnienia i nagrody dla Ucznia Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu- Patryka Cesarskiego.

29 listopada  br. uczeń klasy II o profilu wojskowym Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu – Patryk Cesarski zajął III miejsce w konkursie recytatorskim, który był poświęcony sylwetce twórczej oraz dorobkowi literackiemu Henryka Sienkiewicza. Konkurs obył się 29 listopada 2016 r. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu. W konkursie jury brało pod uwagę  dobór repertuaru, interpretację utworu  kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny.

Patryk nie spoczął na laurach i dwa dni później spróbował swoich sił w kolejnym konkursie- Regionalnym Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Romantycznej organizowanym przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, w którym zajął zaszczytne II miejsce.

W konkursie udział brali uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu ciechanowskiego, mławskiego oraz przasnyskiego- łącznie w szranki o I miejsce stanęło 26 uczniów. Celem konkursu było upowszechnianie twórczości Zygmunta Krasińskiego i Henryka Sienkiewicza, rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich oraz upowszechnianie kultury żywego słowa.

Uczestnicy konkursu zaprezentowali jeden utwór autorstwa Zygmunta Krasińskiego oraz z uwagi na obchodzony Rok Henryka Sienkiewicza jeden utwór wspomnianego autora – fragment prozy. Wskazane było poszukiwanie rzadziej wykonywanego repertuaru, jednocześnie zgodnego z możliwościami interpretacyjnymi autora.

Patryk zaprezentował dwa wybrane przez siebie utwory, do recytacji, których przygotowywała i wspierała naszego finalistę nauczycielka języka polskiego Pani Czesława Sadkowska.  Utwory, które zaprezentował Patryk w swoim siedmiominutowym wystąpieniu to: „Bóg mi odmówił tej anielskiej miary” wiersz Zygmunta Krasińskiego oraz fragment prozy powieści „ Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza.

Uroczystość rozdania nagród odbędzie się 11 grudnia 2016 r. w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Patrykowi gratulujemy sukcesów i życzymy powiedzenia w kolejnych edycjach konkursu!