ul. Szosa Ciechanowska 6, 06 – 300 Przasnysz

Spektakl „Dziady” III cz. A. Mickiewicza w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Przasnyszu

Dyrekcja i kadra ALO doskonale wiedzą, że obcowanie z teatrem pobudza u młodych ludzi myślenie i wyobraźnię. Dlatego we środę 26 września 2018 r. uczniowie ALO stanęli oko w oko z aktorami Teatru FORMA z Białegostoku, by przekonać się, co można zyskać dzięki takim spotkaniom. Uczniowie ALO mieli okazję obejrzeć spektakl „Dziady” III cz. A. Mickiewicza. Spektakl został przygotowany z myślą o młodych ludziach, którzy uważają utwór za trudny i niezrozumiały. Przedstawienie zawierało w sobie dużo sugestywnych scenograficznych obrazów i ciekawych form lalkowych, dzięki czemu wszystkie najważniejsze wątki utworu zostały poukładane chronologicznie według oryginału. Celem spotkania uczniów ALO z teatrem była chęć ukazania Dziadów III cz. nie tylko jako wybitne dzieło A. Mickiewicza, ale przede wszystkim spojrzenie na to dzieło od strony bohaterów. Ich problemów, dylematów, wątpliwości, marzeń i ambicji, że każdy współczesny młody człowiek przeżywałby podobnie, jeżeli byłby postawiony do próby za wolność ojczyzny.

Lektura nie należy do najłatwiejszych, dlatego spektakl pozwolił młodzieży ją przybliżyć i zrozumieć. Uczniom spektakl bardzo się podobał, ponieważ taka forma przedstawienia okazała się ciekawym sposobem przybliżenia uczniom trudnej tematyki lektury szkolnej.