ul. Szosa Ciechanowska 6, 06 – 300 Przasnysz

Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu uczcili Pamięć „Żołnierzy Wyklętych”

  • Strona główna
  • Aktualności
  • Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu uczcili Pamięć „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone od 1 marca 2011 r., poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W tym szczególnym dniu chylimy czoła przed bohaterami, którzy do końca swoich dni walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest na wiele sposobów. W tym dniu o żołnierzach wyklętych pamiętają przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, którzy wręczają odznaczenia, wygłaszają przemówienie oraz składają wieńce, jak również społeczność uczniowska. Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu biorąc udział w Rajdzie Patriotycznym upamiętnili wszystkich żołnierzy wyklętych, a w szczególności żołnierzy z oddziału partyzanckiego AK kierowanego przez Stefana Rudzińskiego ps. „Wiktor”: działającego na terenie powiatu przasnyskiego.

Uczniowie ALO wraz z opiekunami: Panem sierżantem Andrzejem Tadrą i Panią Martyną Sternal Rajd Patriotyczny rozpoczęli w miejscowości Jarzynny Kierz – „Góry Dębowe”, gdzie znajduje się pomnik Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego ps. „Jeż”. Pod ponikiem odbyło się uroczyste otwarcie Rajdu Patriotycznego przez organizatorów, złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy. Następnie uczniowie pokonali dystans 11 kilometrów leśnymi ścieżkami ku czci „Żołnierzy Wyklętych” – cichych bohaterów naszego kraju.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 roku przez Sejm i Senat, a odpowiednią ustawę podpisał ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w 2019 roku jest obchodzony po raz dziewiąty. Jego data, 1 marca, nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 roku w warszawskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej Urząd Bezpieczeństwa dokonał egzekucji kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 68 lat temu z rąk komunistów zginęli m.in. ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, por. Józef Rzepka, por. Józef Batory, kpt. Franciszek Błażej i Karol Chmiel.

„… jesteśmy mimo wszystko
stróżami naszych braci
niewiedza o zaginionych podważa realność świata
musimy zatem wiedzieć
policzyć dokładnie
zawołać po imieniu
opatrzyć na drogę…”

(Z. Herbert)